How Much Does A Roll Of Hay Cost - HOWRETH
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

How Much Does A Roll Of Hay Cost

How Much Does A Roll Of Hay Cost. Seller's area code hay type quantity available bale type delivery available date submitted/updated 208: Taking a look at the trade prices online, the cheapest round bale of hay is available in listowel, co.

How Much Does A Bale Of Hay Weigh? Giving The Right Amount Of Feed (Oct
How Much Does A Bale Of Hay Weigh? Giving The Right Amount Of Feed (Oct from lovebackyard.com

That said, my bales (alfalfa) varied between 1,300 and 1,600 pounds, and sold for anywhere from $50 to $95. The difference between a bale and a roll of hay. $65/900 pounds =.0722 or 7.2 cents per pound of hay.

Be Aware That Overfeeding Your Horse Doesn’t Make Sense For Several Reasons:


How much is a roll hay? “2021 beardless wheat, clean irrigated & fertilized. Boarding and training facilities often factor the cost of hay into the monthly board of a.

One May Also Ask, How Much Is A Truck Load Of Hay?


They come in two basic shapes, round and square. There are several factors that can contribute to the cost of hay including the type of hay, size, location, and time of year. The average square hay bale is going to range anywhere from $3 to $10 per bale.

Round Bale 48” Wide X 60” Dia.


Kerry, at a modest €8/bale. The most common bails include round and square, and the costs will depend on the geographical location, the seller, type and time of year. 600 lbs to 1,200 lbs (272 kg to 544 kg).

Also, Hay Is Typically Priced By Weight When Selling In Larger Quantities, And The Weight Of A Bale Will Vary Due To How Tightly It's Baled And The Moisture Content Of The Hay.


Hay bales can weigh from 40 lbs to 2,000 lbs (18 kg to 907 kg). On the other end of the scale, the most expensive hay on offer was in adare, co. New ones cost as much.

Square Hay Bales Come In Two Size Groups, Small And Large.


50 bales times 100 pounds = 5000 pounds of hay we thought to be purchasing. Taking a look at the trade prices online, the cheapest round bale of hay is available in listowel, co. This was an exception, and is not listed among representative prices.

Post a Comment for "How Much Does A Roll Of Hay Cost"